04/06 2017 Stallträff våravslutning

Denna härliga söndag på stallet samlades cirka 35 personer för att avsluta vårens aktiviteter med föreningen. Medlemmar i blandad ålder med assistenter, föräldrar och syskon tillbringade 2 timmar på stallet tillsammans. Det jobbades i stallet med att köra vatten, dela ut lunchhö och köra skottkärra. I ridhuset fick den som ville rida en bana  med hästarna Ramona och Liam. Även Darija kom till ridhuset för att hälsa på alla och bli klappad på. Messi och Wille fick dra föreningens vagn på många rundor denna dag med många ivriga medlemmar som ville åka.

När det är avslutning så blev det mumsig tårta, kaffe, saft, te och frukt. Tyvärr ville inte solen komma fram idag men våra medlemmar utrustades med solglasögon inför sommarens äventyr.

Veckan efter midsommar blir det ännu dagridläger för de som är anmälda dit och sen tar vi sommarlov till september då vi siktar på att köra igång igen.

Tack för idag alla, ha en skön sommar så ses vi i höst!

Site by Strax